Welcome to the Effingham Art Guild's Official Site!

14th Annual EAG Children’s’ Art Show Winners

Here is list of winner from our 14th Annual EAG Children’s’ Art Show:

 

Best of show Pre K through  4th grade: Aiden Niemerg

Best of Show 5th – 8th grades: Megan Hodge

Best of Show  9th – 12th grade: Yewon Lee

Best of Show 3D all Grades: Cynthia Barnes

3D Pre K to 4th grade awards
1st:  Noah Klimpel , 2nd:Andrew Wente, 3rd: Maggie Britton, HM: Silas Vogel and Vincent Vogel.

3D- 5-8th grade awards
1st Jacob Hammer, 2nd: Danelle Having, 3rd: Natasha Goldsberry, HM: Saidee Burshur, Katie Courson and Zoe Donavan.

3D 9th- 12th Grades:
1st:   Candace Niemerg, 2nd:  Garrett M. Einhorn, 3rd:  Thomas Lasher, HM:  Ashley Phillips, Madi Boerngen, Shelby Wendling

Pre K:   1st: Drake Brown , 2nd: Reese Wendling,  3rd: Theran Gent, Honorable mention: Blake Niemerg

Kindergarten:  1st:   Margaux Bonutti,  2nd:  Presley Siebert, 3rd: Hanna  Sidwell,  HM: Arabella Blain and Ean Parks

Grade 1:  1st:  Zoey Starner, 2nd: Teddy Dietzen, 3rd: Destiny Bosley, HM: Mckailyn Crooker and Allison Green

Grade 2:  1st: Aiden Tegeler, 2nd Marc Bonutti,  3rd: Simon Shepard,  HM:  Jared Hammer,
Sarah N. Deters

Grade 3:  Abbey Dietzen, 2nd: Emma Meinhart, 3rd:Makaylie Hencka, HM:  Cylas Niemeyer and Alayna Stevens

Grade 4:  1st: Olivia Spraul, 2nd: Kassidy Pemberton, 3rd: Wyatte Brummer, HM: Derek Kuhl and Bryson Bartels

Grade 5: 1st:  Teagan Maloney, 2nd: Catherine Katerba, 3rd: Whitley Schwengel, HM: Allyson Hardiek and Allison McDevitt

Grade 6: 1st:  Natalie Carie, 2nd: Hunter Stephens, 3rd: Carly Spraul, HM: Mackenzie Brewer and Marlee Nolen

Grade 7: 1st Marissa Caraway, 2nd: Clayton Strauch, 3rd: Tanner Chen, HM: Mitchel Esker and Mary Ann Sabe

Grade 8: 1st: Alex Hayes, 2nd: Evan Kuhl, 3rd: Keidron Duckwitz, HM: Jacob Crow, Alex Hardiek and Taylor Beck.

Grade 9: 1st: Rachael Schmidt, 2nd: Justin LaGrand, 3rd: Jodi Thoele, HM Kelsey Webb, Alex Miller and Rachel Koester.

Grade 10: 1st: Jessie Macklin, 2nd: Haley Konigsbauer, 3rd: Carrie Westendorf, HM: Julie Wente,  DaKarai  Pleasant,   Jantzen Michael,  Samantha Welker and Kelsi Haller.

Grade 11: 1st: Kelli Buhrmann, 2nd: Ashley Hemmen, 3rd:  Marie Esker,  HM: Cheyenne Devore,  Brittany Harrison,  Caleb Hall,  Rachel Epperson,  Lauren Ohnesorge and Tommy Quance

Grade 12: 1st:  Katelyn Esker, 2nd:  Landriah Hardiek, 3rd: Thomas Lasher , HM: Holly Moore, Melissa Koester, Molly Higgs, Kourtney Utz, Jessie Koester, Megan Wade, Elizabeth Anderson, Candace Niemerg and Jordan Niebrugge.

Leave a Reply

*